Datum stránky: 8.2.2006

Dechový orchestr ZUŠ Vimperk slaví další mezinárodní úspěch

Dne 7. ledna 2006 se konal v Praze Mezinárodní festival dechových hudeb Praha 2006. Jedná se o mezinárodní soutěž, kde zápolí orchestry ve třech kategoriích – střední, vyšší a nejvyšší. Ty nejsou omezené věkem. Odlišují se pouze náročností repertoáru a povinnou skladbou, kterou každé kategorii určuje porota. Orchestr vimperské „zušky“ se přihlásil do střední kategorie. Na tuto soutěž se připravoval dva měsíce. Nejintenzivnější zkoušky proběhly o vánočních prázdninách.

6. ledna jsme byli společně s dirigentem Petrem Staňkem přijati radním hlavního města Prahy panem Bohumilem Černým v Brožíkově síni Staroměstské radnice. Zde nám byla představena mezinárodní porota, v jejímž čele stál hudební skladatel a dirigent Evžen Zámečník. Poté jsme se zúčastnili slavnostního koncertu Ústřední hudba armády České republiky.

dech. orchestr

Orchestr dorazil do Prahy ráno v den soutěže. Velmi nás všechny vyděsilo, když jsme viděli členy ostatních kapel. Šlo totiž většinou o dospělé muzikanty a tak jsme zjistili, že jsme nejmladší soutěžící. V 10.30 hodin nastoupil orchestr do soutěže. Předvedl vynikající výkon a bylo vidět, že mladí muzikanti hrají s chutí a elánem. Vyhlášení výsledků bylo naplánované až na 19.30 hodin. Do té doby jsme poslouchali výkony ostatních účinkujících.. Závěrečný ceremoniál obohatila svým skvělým vystoupením kapela Březovanka a hudební mág Jiří Stivín. Poté následovalo samotné vyhlášení výsledků. Ve veliké konkurenci orchestrů z Německa, Belgie a ČR jsme se umístili ve zlatém pásmu. Zároveň jsme byli vyhlášeni absolutním vítězem střední kategorie. Mimo to nám byla udělena cena poroty za nejlepší provedení povinné skladby a cena poroty za sólové výkony trumpetistů Martina Vališe a Jana Hrdličky. Propuklo veliké nadšení, protože nikdo takový úspěch nečekal. V poslední době totiž probíhá v orchestru generační výměna a polovina hudebníků neměla se soutěží takovéto úrovně žádné zkušenosti.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem členům orchestru za předvedený výkon a vynikající reprezentaci školy. Zároveň děkuji všem učitelům dechového oddělení, nejvíce pak dirigentovi orchestru Petru Staňkovi.

Pavel Vališ
ředitel ZUŠ Vimperk

ZUŠ poháry