Datum stránky: 29.8.2011

Rožmberské slavnosti ve Vimperku jsou minulostí

V sobotu 27. srpna vyvrcholily slavnosti pořádané městem v rámci Rožmberského roku. Slavnostní průvod v renesančních kostýmech, jež doprovázel samotného Petra Voka na návštěvu vimperského zámku, prošel městem a poté na druhém nádvoří byly Petru Vokovi a jeho doprovodu představeny místní cechy, jež přetrvaly i do dnešních dnů. Na oplátku doprovod posledního Rožmberka seznámil návštěvníky zámku a zástupce cechů se zrodem jeho slavného rodu a na počest návštěvy našeho města si zatančil Petr Vok s urozenými ženami svého fraucimoru. Ani sousedé z Bavorska si nenechali ujít tuto událost a přišli pozdravit Petra Voka. Pozdrav zazněl od místostarosty města Freyung, předsedy tamního historického spolku a spolku německých střelců, došlo i na čestnou salvu. Pro malé diváky byla připravena pohádka o Zlatovlásce v podání divadelního souboru Damián při ZUŠ Vimperk a poté si všichni přenesli do temné doby čarodějnic a vlády inkvizice, obchodování na Zlaté stezce a každodenního života prostých lidí té doby. Průvod i program na zámku doprovodila historická hudba, která soudě dle potlesku si získala srdce návštěvníků. V sklepních prostorech zámku bylo možné potrestat v mučírně neposlušné děti, povětrné ženy i hříšné může a kdo chtěl znát svoji budoucnost, mohl navštívit věštírnu. A přesto, že v odpoledních hodinách nepřálo nebe hodování Petra Voka na zámeckém nádvoří, otevřel svůj zámek svému doprovodu i všem prostým místním i vzdáleným návštěvníkům a slavnost pokračovala. Nepřízeň počasí nedovolila vykonat spravedlivý soud a popravu, a proto přislíbil Petr Vok , že v zářijových dnech ještě jednou navštíví naše město a spravedlnosti bude učiněno zadost.

Návštěvníci městských slavností měli možnost mimo bohatého programu prohlédnout si zručnost místních, okolních i zahraničních řemeslníků, kováře, kameníka, řezbáře, tesaře i jiných, již zapomenutých řemesel, a dobře pojíst i popít. A kdo nestihl navštívit naše slavnosti na zámku, mohl mezi třetí a pátou hodinou odpolední poslouchat přímý přenos z těchto slavností v regionálním vysílání Českého rozhlasu České Budějovice.

Na závěr náleží poděkovat všem, kteří se podíleli na organizaci a programu slavností, zejména divadelnímu souboru Bouček a Damián, šermířskému spolku Berit a Artego, našemu Městskému kulturnímu středisku a také Správě NP a CHKO Šumava, která poskytla nádvoří i zámek pro konání těchto oslav. Za sebe mohu říci, že můžeme být pyšni na naše spolky.

Rožmberský rok

Rožmberský rok

Rožmberský rok

Rožmberský rok

Rožmberský rok

Rožmberský rok

Rožmberský rok

Rožmberský rok

Rožmberský rok

Text: Jaroslava Martanová - místostarostka Města Vimperk

Foto: Zdeněk Přibyl - www.prachatickonews.cz