Datum stránky: 17.1.2014

První Quest ve městě

V říjnu 2013 ve Vimperku uspořádala ZO ČSOP spolu s Nadací Partnerství workshop zaměřený na vytvoření první šumavské hledačky, (tzv. questu). Jednalo se o třídenní workshop, do kterého se zapojili představitelé neziskových organizací, škol, informačních středisek a orgánů státní správy a samosprávy. Účastníci se nejen dozvěděli, jak hledačku správně vytvářet, ale hlavně ji i prakticky vytvořili.

Co je to vlastně questing?

Questing je hra připomínající naši „honbu za pokladem“. Ve Skotsku a Anglii, kde má tradici více než 150 let, je známá jako letterboxing. Quest vede hráče po stálé trase, nabízí jim různé indicie a jejich správné rozluštění je nakonec dovede k „pokladu“. Questy jsou trvalé a jejich tvorba je příležitostí pro zapojení široké veřejnosti. K tvorbě dobré hledačky je třeba důkladně se seznámit s místním přírodním, kulturním a historickým dědictvím a tyto znalosti pak vtipně a kreativně využít. Jde tedy o způsob interpretace místního dědictví za spoluúčasti veřejnosti při její tvorbě.

Vimperská hledačka „Od kořenů ke korunám“

Vzniklá vimperská hledačka je třicátou v celé České republice, vůbec první na Šumavě a jejím tématem jsou hlavně stromy. Jde o hru, ke které je potřeba stáhnout a vytisknout si zveřejněného „průvodce“, na kterém je mapa trasy a veršovaný text s otázkami. Poté co projdete tuto trasu a správně odpovíte na zadané otázky, získáte tajenku. S tajenkou můžete zajít do Turistického informačního střediska na Náměstí Svobody ve Vimperku, kde získáte „poklad“ (drobnou odměnu), pouze v případě správného vyluštění tajenky.

Hrací plán ke stažení zde [PDF 4.39 MB]

Přejeme příjemnou procházku Vimperkem a zdárné rozluštění otázek.

Otevírací hodiny Turistického informačního střediska ve Vimperku najdete na stránkách www.vimperk.cz