Datum stránky: 11.4.2007

Seznamte se s Winterbergem

ulice

V říjnovém čísle minulého roku jsme ve Vimperských novinách psali o tom, že město Vimperk navázalo přátelství a spolupráci se svým německým jmenovcem Winterbergem, o tom, že zástupci Winterbergu přijali pozvání do našeho města a u příležitosti Městských slavností Vimperk navštívili.

Na oplátku byli pozváni zástupci Vimperka na návštěvu do Winterbergu, kterou uskutečnili ve dnech 16. – 17. února 2007. Setkali se zde mimo jiné se starostou města panem Wernerem Eicklerem.

Městečko Winterberg, které je vzdálené od Vimperka přibližně 700 km, leží v kraji Sauerland – Nordheim-Westfalen v nadmořské výšce 670 m. Celý region má rozlohu 148 km2, kde žije okolo 15 000 obyvatel, z toho ve Winterbergu přibližně 5600. Nejvyšší vrchol tohoto regionu – Kahler Asten – měří 840,9 metrů.

První zmínky o Winterbergu jsou z roku 1270, kdy bylo původní sídliště povýšeno na město.

Mezi 13. – 17. stoletím se město nacházelo na vojenském průsečíku Kolín – Kassel a Franfurkt – Soest. Důkazem jsou švédské obranné valy v městečku Altasberg, které s Winterbergem sousedí.

V 18. století zachvátil město ničivý požár, v jehož plamenech shořely téměř všechny domy. Po roce 1791 získaly podle tehdejší urbanizace všechny domy jednotný ráz, který se podle dosavadní městské vyhlášky dodržuje dodnes. V součastné době zde můžeme z původní architektury najít pouze okolo sedmi domů, v jednom z nich sídlí například radnice. Také ulice – na tehdejší poměry z dokladů protipožárních opatření nesmírně široké – nebyly nikdy změněny.

Winterberg, jakožto uznávané lázeňské město, disponuje výbornými klimatickými podmínkami pro léčení nemocí srdce a oběhového systému a nemocí dýchacího ústrojí. Město prosperuje především z turismu a cestovního ruchu, jehož počátky směřují až do roku 1916, kdy zde byla vybudována první železnice. Po válce zahájilo svou činnost také první turistické informační středisko.

tourist info

Dnes Winterberg nabízí hotely – od rodinných po luxusní, útulné kavárny a hospůdky, moderní diskotéky, a mimo to i široko daleko známe středisko kultury a muziky. Winterberg je též známým sportovním střediskem, které získalo ohlas i za hranicemi země. Nachází se zde mezinárodní bobová drahá Winterberg – bobový sport tu má dlouholetou tradici. Díky svým možnostem byl Winterberg vybrán jako olympijská základna pro bobování, sáňkování, biatlon a sjezdové lyžování. Pořádá se zde světové mistrovství, evropské mistrovství a světový pohár v bobu a sáňkování.

Možností sportovního vyžití je ve Winterbergu nepřeberné množství, ať už je to turistika po 102 km dlouhých panoramatických trasách po kraji, vysokohorské túry po čtyřech nejvyšších osmistovkách Sauerlandu, nebo návštěva krytého plaveckého bazénu či zimního stadionu, v létě pak venkovního sezónního bazénu. Nadšenci horských kol mají k dispozici Bike-park se šesti různě obtížnými trasami. Lyžaři sjezdaři zde naleznou 16 sjezdovek různé obtížnosti se 14 vleky a 2 sedačkovými lanovkami, o dostatek sněhu se stará 80 sněžných děl.Milovníci běžek mohou používat 35 km upravených tratí.

Zástupci českého Vimperku mohli na vlastní kůži pocítit úžasnou atmosféru z mistrovství světa v bobu, prohlédli si Winterberg se všemi jeho krásami a možnostmi, a konstatovali, že byť podmínky u nás nemáme ještě na takové úrovni, jako je tomu u našeho jmenovce, přesto mají obě města hodně společného.

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město