Datum stránky: 11.6.2010

Kolem Volyňky povede nová cyklistická cesta

STRAKONICE - Představitelé měst Vimperka, Volyně a Strakonic, která leží podél řeky Volyňky, podepsali v úterý 8. června na strakonické radnici smlouvu o spolupráci při budování a propagaci Cyklistické cesty Volyňka. Ta v budoucnu v délce zhruba 45 kilometrů propojí pramen řeky pod 1123 metrů vysokou Světlou horou nedaleko Lipky u Vimperka se soutokem Volyňky s Otavou ve Strakonicích. Na přání obcí a měst na trase propojí Volyňská cesta cyklotrasy Vltavskou a Otavskou a přispěje k dalšímu rozšíření turistického ruchu v regionech.

K podpisu smlouvy se sešli místostarosta Vimperka Bohumil Petrášek, starostka Volyně Lenka Nestřebová a strakonický starosta Pavel Vondrys. Zástupkyně poradenské firmy jim a místostarostce Strakonic Ivaně Říhové zpola žertem a z poloviny vážně věnovala "montérky" - trička s nápisy Volyňská cyklocesta, jako symbol práce, která je společně čeká a při níž budou tvořit jeden tým.

Aktualita Aktualita

Nositelem projektu jsou Strakonice, které spolupracují s Nadací Jihočeské cyklostezky. Ta poskytla 200 tisíc korun na takzvanou vyhledávací studii, která navrhla trasy cesty. O další zhruba dva miliony dotačních prostředků z Regionálního operačního programu budou Strakonice žádat v červenci. Jak uspěli, to by se měli všichni zainteresovaní dozvědět ještě do konce letošního roku. V případě úspěchu by vlastní budování cyklistické cesty mohlo začít zhruba v polovině příštího roku.

Na pořadu dne je nyní takzvaná zjednodušená varianta Volyňské cyklistické cesty. Ta je majetkově jednoduší, protože povede po veřejně přístupných cestách, ale na několika místech se musí od řeky mírně odklonit. Varianta vedoucí jen podél Volyňky by vyžadovala větší úpravy a místy složité řešení majetkoprávních vztahů k pozemkům. Prvními kroky má být proznačení cesty a drobné úpravy a zkvalitnění povrchů z finanční dotace.

Při podpisu smlouvy se představitelé tří měst pochlubili, na jaké zajímavosti budou lákat budoucí poutníky po Volyňské cestě. "Očekáváme, že magnetem bude samotný pramen Volyňky, potom obec Klášterec na jejím horním toku s historickou kapličkou a nedalekou agrofarmou a samozřejmě ve Vimperku krásný zámek a náměstí se zvonicí," uvedl vimperský místostarosta Bohumil Petrášek. Ten současně pochválil vstřícný přístup Lesů České republiky a Chráněné krajinné oblasti a Národního parku Šumava k záměru cyklistické stezky.

Čím pochlubit se má samozřejmě také Volyně. "Máme takový unikát u Volyňky - náš Ostrovec, kde se budou moci poutníci občerstvit i pokochat krásným pohledem na město. Lákat bude i nedaleká plovárna, postavená za první republiky na přelomu třicátých a čtyřicátých let minulého století. Je dnes kulturní památkou a věrně připomíná kouzelnou atmosféru Vančurova Rozmarného léta," připomněla starostka Volyně Lenka Nestřebová.

Kouzlem cílového (nebo i startovního) místa Volyňské cyklistické cesty se zaskví i Strakonice. "Očekáváme zájem například o místním lidem dobře známé koupaliště u mutěnického jezu. Jen těžko si někdo nechá ujít také návštěvu strakonického hradu s jeho širokými kulturními možnostmi nebo se lidé třeba rádi projdou po nové lávce od hradu k měšťanskému pivovaru a do Podskalí," řekla strakonická místostarostka Ivana Říhová.

Text a foto: Zdeněk Přibyl, mapu poskytlo Město Strakonice

www.prachatickonews.cz

Aktuality

8.4.2020

12. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let – na téma „ŽIVOT V DIVOČINĚ“.

Hotové práce zašlete nejpozději do 19. června 2020 na adresu Městský úřad Vimperk, odbor školství, kultury a cestovního ruchu, k rukám Martiny Votočkové, Steinbrenerova 6, Vimperk 385 01.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město