Datum stránky: 19.4.2010

1000 let Zlaté stezky

V neděli 18. dubna 2010 proběhlo na úvod oslav milénia Zlaté stezky setkání na hraničním mostku na Mechovém potoce na hranici České Žleby - Bischofsreut

Mechový potok

Je tomu přesně 1.000 let, kdy král Jindřich II, pozdější císař, daroval ženskému klášteru Niedernburg svůj podíl na clu v Pasově společně s celým českým clem. Tato první zmínka o Zlaté stezce odstartovala nejslavnější období Šumavy, jež trvalo s kratšími přestávkami téměř 700 let až do zákazu dovozu soli z Pasova Habsburky r. 1706.

Mechový potok

Scénické představení konané tuto neděli v rámci oslav Milénia Zlaté stezky na hraničním Mechovém potoku mezi Českými Žleby a Bischofsreutem přeneslo na chvíli účastníky slavnosti do období, kdy stezka patřila k nejdůležitějším obchodním tepnám. Ožil hlavní příběh o dopravě soli do Čech starý tisíc let.

Mechový potok

Slavnost zahájenou v 9 hodin navštívilo mnoho lidí z obou stran hranice a dobře se bavili. Spokojení byli určitě i vzácní hosté, jako např. landrát okresního úřadu Freyung-Grafenau pan Ludvig Lankl, ředitel Prachatického muzea Pavel Fencl - český partner projektu, starosta města Prachatic a poslanec Parlamentu ČR Jan Bauer, nebo jihočeská krajská zastupitelka Jana Krejsová. Přítomno bylo také mnoho starostů a zastupitelů příhraničních obcí a měst, zástupci národních parků z obou stran hranice a další významní hosté - jako např. předseda české části Euroregionu Šumava František Vlček, místostarostka Klatov Věra Tomaierová, náměstek ministra kultury ČR Jaromír Talíř a další.

Mechový potok

Přítomné přivítali starostové Fritz Gibis z Haidmühle a Zdeňka Lelková ze Stožce. Všichni nejprve uctili památku polských obětí leteckého neštěstí u Smolenska minutou ticha.

Mechový potok

Německá kapela Schwirzermusi pak odstartovala asi hodinový program. Úvodem přes most přešla karavana soumarů a jejich koní s nákladem soli, ochotníci a šermíři z Vimperka a Bischofsreutu sehráli divadelní představení „Přes hranici" o dobrých i zlých časech na Zlaté stezce.

Mechový potok

Na české straně hranice pak byl slavnostně odhalen i tzv. KÁMEN MILÉNIA (1m vysoký, cca 25 x 25 cm s letopočty, logy projektu a dvojjazyčným textem k jubileu: „Pane, dej nám nalézti schůdné cesty, jako jsi ji dal nalézti těm před námi".

Mechový potok

Setkání na hranici bylo ukončeno německou a českou státní hymnou, ale i po té se lidé procházeli prosluněným údolím, vychutnávali krásný den a rozprávěli s přáteli, jedno z jaké strany hranice.

Mechový potok

Slavnostní zahájení roku oslav Milénia Zlaté stezky tuto neděli 18. 4. 2010 je především pozvánkou k mnoha dalším akcím. O jejich možném výběru informují zvlášť vydané programové noviny i internetové stránky oslav www.zlatastezka.eu.

Hana Šimková, MěÚ Vimperk

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město