Datum stránky: 12.1.2009

60 let uměleckého školství ve Vimperku

Výstavu kreseb, maleb a grafiky bývalých žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy ve Vimperku Jana Vaňka a René Rückera hostí od soboty 10. ledna Galerie U Šaška ve vimperském Městském kulturním středisku.

Tímto kulturním počinem zároveň začaly oslavy 60 let od založení uměleckého školství ve Vimperku. Výstava potrvá do konce ledna, oslavy výročí budou pokračovat během roku. Vernisáž uvedl a početné návštěvníky přivítal ředitel Základní umělecké školy Pavel Vališ. O hudební doprovod vernisáže se postaralo dechové trio vimperské ZUŠ.

zus1

Přípitek k 60. výročí založení uměleckého školství ve Vimperku pronesl starosta města Pavel Dvořák. Poděkoval všem, kteří se na zodpovědné práci s mladými výtvarníky, muzikanty, tanečníky a dalšími budoucími umělci podílejí a popřál jim hodně dalších úspěchů. Pavel Dvořák při této příležitosti ocenil, že jihočeský kraj vydal v minulých dnech faksimili prvního tisku Johanna Alacrawa, který vytiskl ve Vimperku v roce 1484. Vimperk byl v té době po Plzni teprve druhým městem v Čechách, kde se začaly tisknout knihy. "Budeme ve spolupráci s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou usilovat o získání této vzácné faksimile pro Vimperk, kterému by rozhodně měla patřit," zdůraznil starosta Pavel Dvořák.

Výtvarný obor byl v umělecké škole ve Vimperku otevřen v září 1963. Rok poté se přípravy budoucí výtvarníků ujal malíř a pedagog Josef Hodouš. Podporoval ve svých žácích talent, vštípil jim lásku k výtvarnému umění a naučil je základům kresby a malby. Za jeho vedení dosáhl výtvarný obor největší slávy a pracem jeho žáků se dostalo řady ocenění nejen doma, ale i po celém světě.

zus2

K nadaným žákům již zesnulého Josefa Hodouše patřil také dnes dvaapadesátiletý René Rücker, který byl vernisáži přítomen. Jeho práce z doby, kdy navštěvoval výtvarnou třídu, se příležitostně objevovaly na regionálních, celostátních i světových výstavách, například v Alšově Jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou či na výstavách dětských kreseb v Londýně nebo Brazílii. René Rücker se pak vyučil typografem a následně vystudoval Střední průmyslovou školu grafickou v Praze. Řemeslu se věnuje stále. Na výstavě si mohou návštěvníci prohlédnout kromě obrazů i jeho grafiky, návrhy plakátů, pozvánek, obálek knih nebo třeba vinět na legendární šumavské bylinné víno.

Také Jan Vaněk (ročník 1956), byl žákem Josefa Hodouše a osvojil si pod jeho vedením dobré základy řemesla malířského a grafického. Také on se prezentoval v mladém věku na výstavách v Československu i v zahraničí. Obživu našel rovněž na nějaký čas v tiskárnách. Pokud jde o výtvarné zaměření, je však Jan Vaněk trochu z jiného těsta. Sudičky mu do něho zcela jistě přimíchaly slušnou dávku recesistického koření. Potvrzují to například jeho vystavené obrázky jako „Setkání hrubé mouky s hladkou" nebo obraz s prázdnou plochou a názvem „Ani Ň". Zaujmou však i jeho převažující působivé kresby uhlem a pastely. Jsou na nich například Idina Pila, Šumava před bouřkou, hrázděné domy na Modravě či Stožecká kaple. Jan Vaněk, člověk s cestovatelskou duší, se vernisáže nemohl zúčastnit, protože právě putuje po Vietnamu, Kambodži a Thajsku.

Novou výstavu ve vimperské Galerii U Šaška si mohou návštěvníci prohlédnout až do 31. ledna. O programu oslav šedesáti let uměleckého školství ve Vimperku, do kterého bude patřit například řada koncertů pro veřejnost, vydání dvou hudebních disků a také almanachu základní umělecké školy, Vás budeme průběžně informovat.

Text a foto: Zdeněk Přibyl

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město