Datum stránky: 8.2.2006

Dechový orchestr ZUŠ Vimperk slaví další mezinárodní úspěch

Dne 7. ledna 2006 se konal v Praze Mezinárodní festival dechových hudeb Praha 2006. Jedná se o mezinárodní soutěž, kde zápolí orchestry ve třech kategoriích – střední, vyšší a nejvyšší. Ty nejsou omezené věkem. Odlišují se pouze náročností repertoáru a povinnou skladbou, kterou každé kategorii určuje porota. Orchestr vimperské „zušky“ se přihlásil do střední kategorie. Na tuto soutěž se připravoval dva měsíce. Nejintenzivnější zkoušky proběhly o vánočních prázdninách.

6. ledna jsme byli společně s dirigentem Petrem Staňkem přijati radním hlavního města Prahy panem Bohumilem Černým v Brožíkově síni Staroměstské radnice. Zde nám byla představena mezinárodní porota, v jejímž čele stál hudební skladatel a dirigent Evžen Zámečník. Poté jsme se zúčastnili slavnostního koncertu Ústřední hudba armády České republiky.

dech. orchestr

Orchestr dorazil do Prahy ráno v den soutěže. Velmi nás všechny vyděsilo, když jsme viděli členy ostatních kapel. Šlo totiž většinou o dospělé muzikanty a tak jsme zjistili, že jsme nejmladší soutěžící. V 10.30 hodin nastoupil orchestr do soutěže. Předvedl vynikající výkon a bylo vidět, že mladí muzikanti hrají s chutí a elánem. Vyhlášení výsledků bylo naplánované až na 19.30 hodin. Do té doby jsme poslouchali výkony ostatních účinkujících.. Závěrečný ceremoniál obohatila svým skvělým vystoupením kapela Březovanka a hudební mág Jiří Stivín. Poté následovalo samotné vyhlášení výsledků. Ve veliké konkurenci orchestrů z Německa, Belgie a ČR jsme se umístili ve zlatém pásmu. Zároveň jsme byli vyhlášeni absolutním vítězem střední kategorie. Mimo to nám byla udělena cena poroty za nejlepší provedení povinné skladby a cena poroty za sólové výkony trumpetistů Martina Vališe a Jana Hrdličky. Propuklo veliké nadšení, protože nikdo takový úspěch nečekal. V poslední době totiž probíhá v orchestru generační výměna a polovina hudebníků neměla se soutěží takovéto úrovně žádné zkušenosti.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem členům orchestru za předvedený výkon a vynikající reprezentaci školy. Zároveň děkuji všem učitelům dechového oddělení, nejvíce pak dirigentovi orchestru Petru Staňkovi.

Pavel Vališ
ředitel ZUŠ Vimperk

ZUŠ poháry

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město