Datum stránky: 7.1.2009

Faksimilie vzácného vimperského prvotisku

Jihočeský kraj vydal v závěru loňského roku faksimili vzácného vimperského prvotisku. Jako dárek ji budou dostávat vzácní hosté kraje - například i ministři zemí Evropské unie, kteří budou jednat na Hluboké.

Vimperský provotisk Soliloquií je vzácná kniha, která je spjata s nejstaršími dějinami knihtisku v Čechách. Vydal ji ve Vimperku německý typograf Johann Alacraw z Pasova, který v roce 1484 přinesl knihtisk do Čech. Vimperk byl v té době teprve druhým městem po Plzni, kde se tiskly knihy. Johann Alacraw je navíc vůbec prvním tiskařem v Čechách, jehož jméno se dochovalo. Z jeho prvotisků zbyly dva exempláře, které jsou úplné a jeden neúplný. Dva jsou v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích a třetí titul je v pražské Strahovské knihovně.

faklimilie

Jedna z kopií Vimperského prvotisku, které byly pořízeny jako dary pro prezentaci Jihočeského kraje v rámci předsednictví ČR v Evropské unii (Foto: Mediafaxfoto.cz)

Kraj vydal faksimili jako dárek pro vzácné hosty a dal si na ní proto záležet. Podle odborníků je faksimile k nerozeznání od originálu. Uměleckou vazbu knihy dělal Ladislav Černý. "Jihočeský kraj pořídil sto kusů výtisků, z nichž čtyřicet je připraveno jako prezentační dar pro ministry zahraničních věcí, kteří budou v rámci předsednictví ČR v Radě EU jednat v Hluboké nad Vltavou. Zbylých šedesát kusů bude sloužit jako prezentační dar pro budoucí zvlášť významné hosty kraje," uvedla mluvčí krajského úřadu Maria Ptáčková.

Kraj knihu vydal v šesti různých vazbách. "A to s imatací kůže, celokožené, celokožené zavěšovací, celokožené francouzské,celopergamenové i pozdně gotické pergamenové," vysvětlila Maria Ptáčková a dodala: "Všichni zúčastnění, počínaje Jihočeskou vědeckou knihovnou, přes fotografa, tiskárnu i uměleckého vazače, k ní přistupovali jako k prestižní akci a odvedli zcela nadstandardní a řemeslně perfektní práci."

Faksimile bude veřejnosti přístupná ve fondech Státní knihovny ČR a Jihočeské vědecké knihovny.

Text: Tomáš Přibyl , www.prachatickonews.cz

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město