Datum stránky: 5.1.2009

K povídkám dovedly Františka Kadocha kalendáře

„Hrůzný nález a jiné příběhy“ - tak se jmenuje již v pořadí šestá kniha povídek vimperského povídkáře Františka Kadocha, vydaná ve vimperském nakladatelství Papyrus.

Jestliže v těch předchozích se František Kadoch omezil pouze na Šumavu, tentokrát zabrousil i do svého rodného kraje, tak zvané České Sibiře.

„Náš život je nelehké putování po tomto světě, kde štěstí a radost zpravidla nemají dlouhého trvání. Proto jsem se ve svých povídkách zaměřil na zachycení osudu lidí, kteří se v nějaké formě setkali se zlem, strachem, pomstychtivostí, závistí či jinými podobami lidského neštěstí, kde hlavní roli měly špatné sociální a hospodářské podmínky,“ uvedl vydání své nové knihy František Kadoch.

kadoch

Šestasedmdesátiletý rodák z Jistebnice vešel ve známost jako dlouholetý redaktor časopisu Šumava či skrze tradiční Šumavské kalendáře, které každoročně připravuje již od roku 1992.

„Vlastně kalendář a nutnost shánět materiál byl prvotní důvod, proč jsem se do psaní povídek pustil,“ dodal František Kadoch, a tak za onu dobu z jeho pera vyšlo na sto třicet krátkých příběhů z pravého a nefalšovaného lidského života obyčejných českých lidí.

Autorem ilustrací nového souboru Kadochových povídek je, stejně jako u všech předchozích jeho knih, bývalý vimperský učitel Josef Černoch, dnes žijící v Bechyni.

„Hrůzný nález a jiné příběhy“ však není jediný letošní literární počin Františka Kadocha. Před několika týdny totiž spatřilo světlo světa malé ale záslužné dílko – „Slovník lidové mluvy na Šumavě a v Pošumaví“.

Text a foto: JAROSLAV PULKRÁBEK

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město