Datum stránky: 21.8.2009

Keltové ve Vimperku

V keltské hradiště se v sobotu 15.8. odpoledne proměnily vimperské zámecké arkády a na své si mohl přijít opravdu každý. Na programu totiž byly jak přednášky o životě Keltů, tak praktické ukázky z tavby železa, ražby mincí či například výroby mouky, ukázky bojové techniky, hry pro malé i velké a v neposlední řadě rožněné prasátko.

Keltové - šperky

„Většina z nás se, i díky populárnímu Asterixovi domnívá, že hlavním zdrojem masa u Keltů byl divočák. Jenže vykopávky nám ukázaly, že drtivá většina u ohnišť odhozených kostí byla psích,“ poopravil milný pohled na keltské dějiny profesor Waldhauser, který se ujal přednášky na téma Keltové a jídlo.

Keltové - jídlo

O tom, že jsme často v zajetí mýtů a pověr, se ostatně návštěvníci improvizovaného keltského ležení mohli přesvědčit nejenom z uvedených přednášek, ale i z komentovaných ukázek řemesel.

Keltové - tavba

Keltové - jídlo

„Něco podobného jsme brali ve škole, ale představoval jsem si to trochu jinak. Škoda, že už to při zkoušení asi nepoužiju, mohl jsem mít jedničku,“ vzpomněl si na školu Jiřík Štěrba ze Strakonic, kterého však více než tavba železa lákala zbroj keltských bojovníků a vůbec se mu nelíbilo, že Keltové leckdy bojovali úplně nazí.

Keltové - boj

Výlet do keltské minulosti však neskončil u praktických ukázek, ale pokračoval večer vystoupením skupiny „Fat Fingers“, která na zámecké arkády přivezla irskou muziku.

Keltové - muzika

Velké plus vidí pořadatelé v tom, že mimovimperští návštevníci si během dne nenechali ujít také prohlídku zámku i města, návštěvu cukrárny i oběd v restauraci, což je jeden z hlavních cílů akcí „Léta pod Boubínem“. Ostatně i z tohoto důvodu se Keltská Šumava dočkala finanční podpory krajského úřadu.

Keltové - soutěže

Keltové - soutěže

Vimperské kulturní středisko, které akci v rámci „Léta pod Boubínem“ připravilo, se pro letošek zámek ještě vyklidit nechystá. Čekají nás jak další loutkové příběhy „Vimperského kašpárka“, tak Letní kino, „Setkání heligonkářů“, „Tradiční šumavské trhy“ a další kulturní či společenské akce.

text a foto: Jaroslav Pulkrábek

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město