Datum stránky: 11.3.2009

Kniha rozhovorů s jihočeskými osobnostmi

Deset knihoven v regionu Prachaticka dostává do svého knižního fondu knihu prachatického novináře, spisovatele a fotografa Václava Maliny nazvanou Zpátky na jih aneb Všechny cesty vedou na jih 3.

Jde o společnou pozornost autora a Internetového deníku PrachatickoNews knihovnám k březnu - měsíci internetu a knihy. Kniha putuje do deseti knihoven ve Vimperku, Volarech, Netolicích, Husinci, Lhenicích, Čkyni, Zdíkově, Vacově, Stachách a Vlachově Březí.

Kniha čtenářům nabízí rozhovory se známými a zajímavými jihočeskými osobnostmi. Autor vyzpovídal tentokrát například houslistu Pavla Šporcla, herce Jiřího Mádla nebo prachatického rodáka, fotbalového kouče Miroslava Soukupa. V knize je ale i rozhovor s prezidentem Václavem Klausem, který je mimo jiné jihočeským chalupářem.

Nová kniha Václava Maliny je třetím pokračováním rozhovorů, které vyšly poprvé v roce 2000. Od předchozích dvou se liší i tím, že jsou v ní rozhovory jen s muži a jde tedy o pánskou jízdu, kterou ale ocení i ženy. „Kniha je o lidech, kteří něco dokázali, o nichž je dobré vědět víc než pár řádek v encyklopediích, pokud si na ně vůbec jejich tvůrci vzpomenou, nebo v bulvárních plátcích," řekl Václav Malina a doplnil: "Zpestření knihy obstarají humorné historky známých osobností, které sice nejsou jihočeskými rodáky, ale mají k našemu regionu velice úzké vazby. Třeba Václavové Hudeček a Postránecký, Waldemar Matuška nebo Ladislav Smoljak."

Historie české knihovny ve Vimperku se počítá až od konce II. světové války, kdy jí byly navráceny knihy, jež byly v době okupace převezeny do Čkyně, a tak zachráněny před zničením. Základem knižního fondu knihovny byl dar Jednoty pošumavské. Prvním knihovníkem se stal v roce 1946 pan Josef Mašek, vimperský učitel, a prvním sídlem knihovny byly, z rozhodnutí ředitelství měšťanské a obecné školy, dvě místnosti ve školní budově č. 167.

Díky dobrovolným sbírkám, pořádaným od r. 1947, a daru Národního pozemkového fondu byl dán základ knižního fondu knihovny. V roce 1948 vzniká oddělení pro děti a mládež. V roce 1960 se stala Okresní lidová knihovna ve Vimperku zařízením místního národního výboru a zároveň se přestěhovala do budovy č. 127. Od začátku 70. let plnila funkci střediskové knihovny a spravovala 22 obecních knihoven.

V roce 1979 se opět stěhuje, a to do Společenského domu ve Vimperku, potom v roce 1993 do objektu bývalé mateřské školy č. 274, kde sídlí dodnes. Přístup do knihovny je bezbariérový. Knihovnu navštěvuje ročně přibližně na 10 tisíc občanů našeho města a okolí. Pro širokou veřejnost připravuje řadu kulturních i vzdělávacích akcí, provozuje internet a zajišťuje prostřednictvím „Meziknihovní výpůjční služby" studijní literaturu pro své čtenáře.

Text: Tomáš Přibyl (kráceno) a vimperská knihovna

Foto: Zdeněk Přibyl, www.prachatickonews.cz

Kontakty:

Václav Malina: 777 314 771

Městská knihovna, Nádražní 274, 385 01 Vimperk

Telefon: 388 411 457

knihovna@mesto.vimperk.cz

www.knihovnavimperk.estranky.cz

Vedoucí knihovny - Milada Šmídová

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město