Datum stránky: 22.10.2007

Křest fotografické knihy „Šumava na každém kroku“

křest 1

Stylově odstartoval křest knihy fotografií ing. Vladimíra Kunce z Havlíčkova Brodu s názvem „Šumava na každém kroku“ v pátek 19. října v salonku hotelu Anna ve Vimperku. Hosty křtu vítaly v našem městě totiž sněhové vločky, a to v tomto čase moc obvyklé nebývá. A tak hosté z blízka i z daleka, z Vysočiny i jižních Čech, a také jihočeský hejtman pan Zahradník byli přítomni současnému „zrození“ nové knihy i „zrození šumavské paní zimy“.

Kniha fotografií „Šumava na každém kroku“, jejíž krásně poetický doprovodný text napsal PhDr. František Kubů je i v anglické a německé jazykové mutaci. Knihu věnoval autor zesnulé vimperské starostce Stanislavě Chumanové.

Publikace představuje fotografie především z oblasti mikroregionu „Horní Vltava - Boubínsko“ a navazuje volně na vloni městem Vimperk vydané DVD s filmem stejného názvu. Tento název měl zajímavý vývoj. Město Vimperk od roku 2004 používá propagační logo se sloganem VIMPERSKO – ŠUMAVA NA KAŽDÉM KROKU. Toto logo se velmi líbilo starostům mikroregionu a se souhlasem města Vimperk loňské DVD pojmenovali právě částí vimperského sloganu. Když později přišel ing. Kunc s myšlenkou fotografické publikace o Šumavě, projevil přání zavedený slogan znovu využít. A město Vimperk toto heslo velmi rádo propůjčilo nádherné knize, která ukazuje nejen přírodní krásy Vimperka, jeho okolí a území celého mikroregionu, ale i lidi zde žijící, a představuje tzv. „živou“ Šumavu.

křest 2

I o tom mluvil ve své úvodní řeči pan hejtman Zahradník, a vystihl tak velmi dobře, v čem je tahle kniha fotografií ze Šumavy nová. Nejen unikátními a neotřelými přírodními záběry, ale i pohledem na život v obcích a městech při různých zajímavých akcích a slavnostech. Návaznost obrazové knihy na loňský Kuncův film o mikroregionu zmínil při své krátké řeči i starosta Kubovy Huti ing. Zbyněk Klose, a s odstupem jednoho roku autorovi k filmu ještě jednou poblahopřál. Zmínil, že jeho pohled je opravdu „nový“, a že i mnozí starousedlíci při sledování filmu byli nadšeni nevídanými záběry. Ing. Klose současně popřál za celý mikroregion hodně úspěchů i právě pokřtěné knize.

Vlastní křest proběhl pro všechny přítomné nečekaně a velmi netradičně. V momentu, kdy autor i jeho spolupracovníci a také pan hejtman měli již v rukou sklenky se sektem k přípitku, oznámil autor, že by chtěl pokřtít knihu něčím mnohem cennějším a lepším, pro což den před tím 200 km jel a ještě asi 6 km šel pěšky..... V tu chvíli mnozí přítomní již začínali tušit, co bude v pomalu rozbalované láhvi z tmavého skla. Ano – Vltava přímo od pramene. Láhev opatřená vinětou s tímto názvem i datem a místem křtu se stala možná (vedle nové knihy) nejfotografovanějším objektem celého odpoledne. A touto vodou od pramene Vltavy nebyla kniha jen pokřtěna, ale pan hejtman spolu s autorem si s ní i připili.

Křest 3

Ing. Vladimír Kunc (52) má za sebou již mnoho ocenění z fotografických i filmařských soutěží. Jak sám říká, přestože se narodil na Vysočině, Šumava je pro něj druhým domovem. V roce 1993 zde natočil svůj první dokumentární film a následovalo ještě více než deset filmů o tomto regionu. Pravidelně zde také fotografuje. Šumava mu učarovala a jak sám říká, neměnil by jí ani za Alpy, Grand Canyon či fotosafari v Africe....

Hana Šimková
Městský úřad Vimperk

Foto: Zdeněk Přibyl – prachatickonews.cz
a Hana Šimková

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město