Datum stránky: 13.2.2009

Lidová architektura objektivem Petra Luniaczka

VIMPERK - 12. února 2009 - 21:51 - Novou výstavu fotografií hostí od středy 11. února Galerie u Šaška v předsálí vimperského městského kulturního střediska. Nese název Jihočeská lidová architektura a autorem snímků je Petr Luniaczek z Českých Budějovic. Více než stovku snímků převážně barokních staveb z různých koutů jižních Čech si zájemci mohou prohlédnout do 30. března.

vystava 1

Na jedenácti panelech se návštěvníci seznámí s fotografiemi jihočeských lidových vesnických staveb. Snímky vznikaly od roku 2004 do roku 2006. Díky Petrovi Luniaczkovi tak můžeme postupně navštívit Hlubocká blata, podhůří Blanského lesa, Soběslavsko-veselská blata i jejich západní okolí, dále Jindřichohradecko, Třeboňsko, Novohradsko, Jistebnicko, Mladovožicko a Písecko. Velký důraz je na výstavě položen na Pošumaví - Hornoplánsko, Volarsko, Prachaticko, Volyňsko, Vimpersko, Stašsko, Vacovsko a Česticko.

Na vystavených snímcích roubených i zděných staveb mohou návštěvníci obdivovat nejen stavební fortel našich předků. "Fotografie mají vysokou dokumentární hodnotu, protože čas postupně všechno mění," uvedl při vernisáži výstavy památkář vimperské radnice Jan Plánek a dodal: "Je z nich vidět, že se v jižních Čechách i v Pošumaví a na Šumavě máme opravdu čím chlubit."

Autor fotografií jihočeské lidové architektury Petr Luniaczek (ročník 1942) je zajímavou osobností. Liberecký rodák a absolvent Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze přišel do Českých Budějovic v roce 1967. Jihočeská metropole se stala jeho druhým domovem. Pracoval tu jako počítačový programátor a žil jen pro šachovou hru. "Třicet osm let jsem byl šachovým trenérem dětí a osmnáct let jsem vedl šachovou hlídku v Jihočeské pravdě," říká o šachistické stránce svého života kandidát na šachového mistra Petr Luniaczek.

vystava2

Život se mu změnil se změnou tisíciletí. "V roce 2000 přišly chaloupky," řekne jednoduše o začátku velké změny svého života Petr Luniaczek. Tehdy se totiž poprvé setkal s jihočeskou lidovou architekturou. A jako šachový systematik to vzal z gruntu - začal nejen prohlížet, ale doslova studovat bibli památkářů a všech, kteří se o památky zajímají - tlustou Encyklopedii lidové architektury. "Z toho pocházejí moje důkladné a trochu odborné popisky pod mými fotografiemi," prozrazuje na sebe Petr Luniaczek.

A znovu pochodoval jihočeskou krajinou, stejně jako od mládí "polykal kilometry" v rodných Jizerských horách, Českém ráji a třeba Podkrkonoší. Tentokrát však prochází jižní Čechy, kde si oblíbil možná nejvíc Pošumaví a Novohradské hory, už jako dobře poučený turista. Bylo velké štěstí, pro něho i pro nás, že si v roce 2004 přibral k putování konečně také fotoaparát. "Jsem amatér - fotím klasicky na film, bez stativu, foťák se ovládá sám a nevím, co je clona," řekne o svém fotografování muž s hlavou šachisty a srdcem Jihočecha. Můžete mu to věřit nebo ne - za něho vypovídají snímky, nad kterými jihne srdce nejen Jihočechů. Vimperk je již úctyhodnou dvacátou šestou štací jeho fotografické výstavy o jihočeské lidové architektuře.

A jak to tak chodí, zákonitě brzy nezůstane jen u výstavy fotografií. "V tisku je už moje první knížečka, kterou jsme udělali se starostkou Lažišť Aničkou Peckovou," říká Petr Luniaczek. Knížka se jmenuje Lažiště - turistický miniprůvodce, trasy a lidová architektura Lažiště a okolí." Zájemci o ni se musí hlásit na obecním úřadu v Lažišti," doporučuje Petr Luniaczek.

Připravuje se však další, ještě mnohem významnější publikace. Fotografie jihočeské lidové architektury, které známe z výstav Petra Luniaczka, a které se před lety začaly poprvé objevovat na očích veřejnosti v tehdejší víkendové příloze Jihočeských listů Kanape, vyjdou letos v květnu poprvé knižně. Kniha se bude jmenovat Putování za jihočeskou lidovou architekturou. Máme se tedy na co těšit.

Text a foto: Zdeněk Přibyl, www.prachatickonews.cz

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město