Datum stránky: 5.1.2009

Nálezy z vimperského zámku čekají na posouzení odborníka

Přestože na vimperském zámku, který by měl být během nastávajících let proměněn v environmentální vzdělávací centrum mezinárodního rozměru, je zdánlivě klid a zatím ještě probíhá předprojektová příprava, v nejspodnějších podlažích se přece něco děje.

mince2

„Souběžně s předprojektovou přípravou probíhá vyklízení prostor. Ve 20. století zde byly byty a v gotických sklepích, které byly nájemníky využívány, byly dřevěné koje a množství komunálního odpadu. Proběhlo odstranění jak těchto vestaveb, tak i některých násypů a celý terén byl připraven pro archeologický průzkum,“ seznámil se stavem příprav památkář vimperského městského úřadu Jan Plánek. A právě zmíněné nánosy občas vydají i něco zajímavého.

„Jde o stříbrnou minci, která má na líci vyobrazenou hlavu belgického krále Leopolda II, jenž vládl v letech 1838 až 1909. Na rubu je pak erb s jednoocasým lvem se zkříženými meči a s královskou korunou. Podle zachovaného a čitelného letopočtu byla vyražena v roce 1887,“ přiblížil jeden z nálezů správce zámku Antonín Dvořák.

mince

Druhá mince, nalezená ve stejný den, tedy 8. prosince, je o poznání starší. Jedná se totiž o stříbrnou minci raženou od poloviny 16. století v Rakousku a u nás se s její ražbou začalo v roce 1619. Poslední tříkrejcar, jak zní hodnota mince, byl vyražen v Praze roku 1851. „Na líci je hlava krále Leopolda I. a rub je označen trojlístkem se znaky habsburské monarchie, tedy symboly českého lva, dvojhlavé habsburské orlice a erb se třemi břevny. I přes nečitelnou značku lze soudit, že byla vyražena mincmistrem Egererem v Praze roku 1698,“ popsal druhý nález Antonín Dvořák.

mince3

Zámecké sklepy však vydaly i artefakty z doby ne tak vzdálené a naprosto jiného druhu než mince. O den dříve, než mince, byla v puklině za zazděným trámem sklepu nalezena pistole značky Walther, model 9, ráže 6,35 Browning. Zbraň zabalenou ve voskovém papíře a v koženém pouzdře nálezci odnesli na policii a po znehodnocení by se měla vrátit do muzejních sbírek.

„Jinak tu máme asi půl metráku různých střepů, ať hliněných či keramických. Některé jsou bezcenné, jiné svoji historickou hodnotu beze sporu mají, a tak čekáme po svátcích, kdy by měl přijet odborník a tyto nálezy posoudit a zdokumentovat,“ doplnil správce zámku Dvořák.

Text: Jaroslav Pulkrábek

Foto: Antoním Dvořák

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město