Datum stránky: 20.7.2009

Naši zástupci šňupali jak o závod

Vimperk a Volary zastupovaly v neděli 19. července českou část Šumavy na 37. ročníku slavností šňupacího tabáku v bavorském Perlesreutu. Dva mužské a jeden ženský tým se účastnil závodů v typicky šumavské disciplíně, kdy jediným cílem bylo co nejrychleji vyšňupat 3 gramy tabáku, tedy přibližně jednu vrchovatě naloženou kávovou lžičku.

soutěž 1

Mezi spolky z Rakouska a Německa se Češi rozhodně neztratili, přestože z rovného tuctu českých borců neměl nikdo se šňupáním zkušenosti a pravidla i strategii zjišťovali přímo na místě. Léta praxe totiž nahradila elegance, což ocenil jak bavorský tisk a televize, tak i samotní návštěvníci slavností.

„Při samotném šňupání to nebylo zas tak nejhorší. To přišlo až v zápětí. Ale brali jsme to jako zajímavou zkušenost a hlavně další krůček k prohloubení partnerských vztahů mezi Volary a Perlesreutem," zhodnotil soutěž volarský místostarosta Robert Pročka. Ten si domů nakonec odvezl i balíček šňupacího tabáku, a tak se třeba napřesrok s volarským týmem do Perlesreutu vrátí.

soutěž 2

Přestože do Volar ani do Vimperka nakonec žádná z cen neputovala, česká účast zas tak marná nebyla. „Nešlo o to vyhrát, ale ukázat, že Šumava je jen jedna a máme mnoho společného, ať jde již o Bavoráky, Rakušáky či Čechy. Navíc se zde zrodily zárodky další spolupráce, a tak lze předpokládat, že přátelé z Perlesreutu se příště zúčastní nějaké zajímavé akce pro změnu zase u nás," přidal se s pozitivním pohledem volarský radní Roman Kozák.

soutěž 3

Jak bylo řečeno, česká výprava si sice se šňupáním poměrně dobře poradila a na slavnostech rozhodně nezapadla, nicméně, jak potvdili všichni zúčastnění, šňupání se v budoucnu nikdo dál věnovat nehodlá.

FOTO: JAROSLAV PULKRÁBEK A PETR ČMERDA,

TEXT : JAROSLAV PULKRÁBEK

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město