VIMPERŠTÍ NA GALAVEČERU NATURVISION V NĚMECKU

Naturvision 2008 logo

V sobotu 26. července se konal v Národním parku Bavorský les v domě Hanse Eisenmanna v Neuschönau tradiční Galavečer filmového festivalu NaturVision s předáváním cen nejlepším dokumentům o zvířatech. NaturVision se každoročně koná v Německu o dva měsíce dříve, než ve Vimperku, tedy na konci července. Letos proběhl již sedmý ročník tohoto mezinárodního festivalu o zvířatech a o ceny soutěžilo celkem 150 filmů z celého světa. Vimperskou delegaci v Neuschönau vedl starosta Mgr. Pavel Dvořák.

NV2008 č_delegace

Přítomné v sále nejprve uvítal ředitel Národního parku Bavorský les – pan Karl Friedrich Sinner. Národní park totiž letos převzal nad festivalem záštitu i finanční dohled, ředitelem festivalu zůstal pan Ralph Thoms, jako vedoucí společnosti „Kultur:Land GmbH“, která festival již několik let organizačně zajišťuje. Publikum na Galavečeru v úvodu pozdravili také četní vzácní hosté, jako např. zástupci bavorské zemské vlády, apod.

Ředitel NP Bavorský les

Byly představeny nominované filmy v 9 kategoriích - např. nejlepší kamera, nejlepší divácký film, nejlepší příběh, nejlepší německý nebo mezinárodní film, atd., o kterých rozhodovala odborná porota ve složení Ivo Filatsch z ORF, Axel Gomille ze ZDF a Hans Schifferle. Na slavnostním večeru v Neuschönau byly oceněným filmům předány krásné skleněné ceny od pražského umělce Lubomíra Čermáka. Nejlepší německý film - "Das Abenteuer der Eisbärenkinder" (Dobrodružství ledních medvíďat) od Thomase Behrenda – obdržel navíc i finanční cenu 3.000,- Euro a filmová cena Bavorska - "Mein Isental" (Moje Isenské údolí) od Jana Hafta byla také ještě podpořena částkou 2.000,- (obě zajištěné sponzorsky). Tzv. „Jugendjury“ - mezinárodní mládežnická porota, složená tradičně z německých i českých studentů středních škol - pracovala ve složení: Šimon Blaschko (Čkyně), Matěj Pichler (Vimperk), Simon Hackl, Florian Riedl a Johannes Späth (všichni SRN). Jako nejlepší vybrali studenti film s názvem „Monkey Thieves“ (Opičí zloději), který je podle jejich vyjádření: „uchvátil svým vtipem, technickou kvalitou a emotivně propracovaným dějem“.

NV2008 porota1

NV2008 porota2

Na cca 15 vybraných nejlepších filmů z německé části festivalu se za dva měsíce mohou těšit i čeští diváci na filmové přehlídce v Městském kulturním středisku Vimperk, která proběhne od úterý 23. do pátku 26. září 2008 pod záštitou hejtmana jihočeského kraje RNDr. Jana Zahradníka. Součástí vimperské části festivalu budou také tři výstavy (fotovýstava nejlepších prací z mezinárodní fotosoutěže NaturVision v Galerii U Šaška v MěKS, výstava vybraných dětských výtvarných prací ze soutěže MÁME RÁDI ZVÍŘATA také v MěKS a konečně fotovýstava AFRICKÉ OZVĚNY od autora Jana Svatoše v hotelu Anna) a workshop tvůrců českých přírodopisných dokumentárních filmů. Přesný program bude znám na počátku září a bude k dispozici na webových stránkách města, ve Vimperských novinách i na plakátovacích plochách, vstupenky budou v prodeji v MěKS. Srdečně zveme již nyní na 7. ročník festivalu NaturVision do Vimperka!

Hana Šimková
Městský úřad Vimperk

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město