Datum stránky: 12.10.2009

Opravená křtitelnice už je zpátky ve Vimperku

Po čtyřech měsících se do vimperského farního kostela vrátila cínová křtitelnice pocházející ze začátku 17. století. Během léta totiž pobývala v Liberci, kde se poprvé za čtyřista let dočkala kompletní rekonstrukce.

Vzhledem k tomu, že je po staletí uložena v nevytápěném kostele, kde teplota v zimě klesá hluboko pod bod mrazu, tedy v podmínkách značně nepříznivých, byl zásah restaurátorů velmi potřebný.

Jan Křtitel

"Křtitelnice byla v byla popraskaná, zkorodovaná a znečištěná. V minulosti v ní navíc byla značně neodborně opravená díra. Na prasklém víku byl kdysi pravděpodobně křížek," vyjmenoval některá poškození současný duchovní správce Vimperka pater Michal Pulec.

Jan Křtitel

Jak uvedl, v Novém Boru vyrobili do křtitelnice skleněnou vložku, takže voda se již nebude nacházet v těle křtitelnice, což by mělo životnost křtitelnice výrazně prodloužit. Na víko byl nově vyroben a připěvněn křížek.

O pětašedesátitisícovou opravu se podělila zdejší farnost s krajským úřadem, když každá strana přispěla přibližně polovinou.

Jan Křtitel

Jak vyplývá z nápisu na křtitelnici, daroval ji kostelu zámecký správce z Vimperka a Drslavic Karel Lipovský, a to roku 1607. Vedle toho je zde uvedeno i jméno tehdejšího faráře Jiřího Číka a patrona kostela pána Novohradského z Kolovrat. Navíc je tělo i víko křtitelnice ozdobeno rožmberskou pětilistou růží.

Jan Křtitel

Křitelnice je tedy již od pátku na svém původním místě a prvního křtu se dočká přibližně za čtrnáct dní. Podle plánů farního úřadu by se měla časem v rukou restaurátorů ocitnout i ostatková skříň s kostrou sv. Inocence, mučedníka ze 4. století. To však bude již záležet na úspěšnosti při podávání žádosti o příslužné granty a dotace.

Jaroslav Pulkrábek - Prachatický Deník

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město