Datum stránky: 31.8.2009

Šumavské řemeslné trhy

Deštivé ráno po nočním přívalovém dešti. Tak takováto předehra Šumavských řemeslných trhů, které se každoročně v závěru prázdnin konají v areálu vimperského zámku, pořadatelům rozhodně úsměv na rtech nevyloudila. Nicméně počasí se na poslední chvíli umoudřilo a řemeslné trhy proběhly přesně tak jak proběhnout měly.

Trhy 1

Vimperské kulturní středisko, které poslední srpnovou sobotu tradiční výlet do historie připravilo, využilo všech možností, které zámek nabízel a návštěvníky čekalo nejen velké množství prodejních a řemeslných stánků, doplněný kejklířskou, šermířskou, taneční či jinou produkcí, ale i prohlídka zámeckých prostor. Novinkou byla projekce starých fotografií v jednom ze sklepení zámku.

„Je dobře, že máme možnost se na chvilku zastavit a podívat se, jak žili a pracovali naši předkové. Pomocí kostýmů se přenést o několik století zpět a zamyslet se nad tím, jak nám poznání minulosti může pomoci pro budoucnost," uvedl vimperskou slavnost starosta Pavel Dvořák, který v doprovodu místostarosty partnerského města Freyung, Sebastiana Grubera využil purkmistrovského práva a na tento den odpustil místním trhovcům a řemeslníkům daně.

Trhy 2

Letos poprvé mohli návštěvníci trhů využít nejenom zámecká nádvoří, ale i většinu zámeckých prostor a to jak v rámci komentovaných prohlídek během dne, tak i speciální noční prohlídky s živými obrazy, které se nakonec účastnilo téměř 150 hostů.

„Zámků a hradů jsme s dětmi již prošli několik, ale tohle bylo úplně něco jiného. Jako když jsme se s dětmi vkradli do opuštěné chalupy a představovali si, jak tu lidé žili. Opuštěné a vyklizené místnosti se zřetelnými stopami po dřívějším využívání zámku. Navíc velice tajemné sklepy i probíhající archeologický průzkum," zhodnotila neočekávanou návštěvu v minulosti nepřístupných prostor Alena Vavrušková, která na Šumavu přijela s Plzně.

Trhy 3

Slušnou návštěvnost si mimo pořadatelů pochvalovali i trhovci a jak poznamenala vedoucí zdejšího muzea Milena Smolová velkou část z přibližně tisícovky příchozích tvořili mimovimperští návštěvníci.

Noční prohlídka a večerní countrybál sice učinili tečku za letošním ročníkem řemeslných trhů, tím úplným koncem však bude páteční návštěva podobné akce v bavorském Freyungu, kam Vimperk každoročně vysílá početnou delegaci.

Text a foto: Jaroslav Půlkrábek

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město