Datum stránky: 15.6.2009

Šumavský kalendář vychází podevatenácté

Šumavský kalendář, který vychází ve Vimperku již od roku 1992 právě vyšel. Ten poslední, určený na rok 2010 obsahuje jak kalendárium, tentokrát věnované šumavským osobnostem, tak množství povídek od šumavských autorů a dalších zajímavostí.

Letos si Vimperk připomněl sto let od úmrtí Johanna Steinbrenera, který i díky kalendářům proslavil Vimperk po celém světě. V jeho díle s trochou nadsázky dnes pokračuje i František Kadoch se svým Šumavským kalendářem.

Kalendář

"Chtěli jsme tenkrát navázat na slavnou tradici vimperských kalendářů vydávaných Steinbrenerem. O jejich popularitě svědčí to, že například v roce 1930 jejich náklad vysoko přesáhl čtyřiatřicet milionů výtisků a vimperské kalendáře se prodávali ve 24 zemích," přiblížil historii kalendáře František Kadoch, který toto čtení pro milovníky Šumavy po celou dobu jeho existence sestavuje. Jak navíc upozornil, první kalendář byl ve Vimperku vydán již v roce 1485 a to dokonce v češtině, jednalo se tedy o první česky vytištěný kalendář vůbec.

Soudě podle zájmu se dílo zdařilo a i novodobé Šumavské kalendáře si na knižním trhu vedou velice dobře. Neopakovatelný půvab mu dávají i obrázky Josefa Černocha, které kalendář provázejí ve všech devatenácti vydáních.

"S Josefem se znám mnoho let a přestože dnes žije v Bechyni, s Vimperkem je nerozlučně spjat jako ředitel zdejší školy a jeden ze zakladatelů výtvarného oboru na vimperské ZUŠ. Pak musel ale z Vimperka i školství odejít. Nicméně na Šumavu nezanevřel, jak ukazují jeho obrázky," představil svého kolegu František Kadoch. Přestože devatenáctý kalendář sotva vyšel, ten jubilejní, dvacátý dostává již svoji podobu.

"Bude věnován šumavským rozhlednám a chtěli bychom v něm představit i autory, kteří se za těch dvacet let na jeho tvorbě podíleli," prozradil plány do budoucna František Kadoch.

Jaroslav Pulkrábek (převzato Prachatický deník)

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město