Datum stránky: 1.10.2009

Taneční kurzy - Vimperk

Třicítka tanečníků ovládla ve Vimperku parket Třicítka kluků a holek vyměnila v sobotu večer ve Vimperku džínsy a trička za šaty, obleky doplněné o kravaty, motýlky a bílé rukavice, aby během několika podzimních a zimních večerů pronikla do tajů společenského chování a hlavně zvládla záludnosti nejznámějších tanečních variací.

Taneční

Taneční kurzy pro začátečníky pořádá Jan Fíla již více než dvacet let a dnes mimo Vimperka přijíždí s výukou tance do dalších šesti měst.

Taneční

„Chtěl jsem potkávat lidi, kteří se ke mně budou chovat slušně ať již jde o inženýry nebo uklízečky. Taneční sice člověka nezmění, ale určitě podpoří a rozvinou dobré základy z rodiny," prozradil Jan Fíla důvod proč se do kurzů tanečních pustil. Přestože se jeho tanečníci účastní i soutěžních klání a letos se mu například podařilo vychovat i mistra republiky, o výkony zde nejde a celé snažení je tak říkajíc osobním příspěvkem ke kultivaci české kotliny.

Taneční

Jak bylo řečeno taneční mistr Jan Fíla se do pořádání kurzů pustil ještě v dobách socialistického Československa a tak se nabízí otázka, jak dalece se podoba a náplň kurzů změnila.

Taneční

„Dříve to bylo více o drilu a mnohdy kurzy připomínaly vojenské cvičení. Dnes se musím na každou lekci mnohem více připravovat, aby se na ní těšili a taneční byly zábavou a ne stresem," vysvětlil hlavní rozdíl Jan Fíla s tím, že dnes si účastníci kurzy mimo tradičních věnečků a prodloužené vyzkouší i chování na rautu a další společenské úkony. Oproti době před dvaceti lety se objevily i kurzy pro pokročilé či manželské páry, což Jan Fíla vysvětlil tím, že v dnešní době chtějí lidé mnohem aktivněji prožívat společenský život a stále častěji se dostávají do situací,kdy již dosavadní vzdělání či návyky v tomto oboru již nestačí.

Taneční

A co dnes do tanečních mladé lidi láká nejvíce?

„Kupodivu jen přibližně ve dvou, třech procentech bylo důvodem přání maminky. Většina to chápe jako potřebnou součást vzdělání," uzavřel povídání o tanečních kurzech taneční mistr Jan Fíla.

Taneční

Taneční

TEXT A FOTO JAROSLAV PULKRÁBEK

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město