Datum stránky: 14.4.2010

Událost roku „1000 let dějin soli" zahajuje tuto neděli

Bez jediného dne 1000 let bude tuto neděli 18. dubna 2010 dělit okamžik, kdy král Jindřich II, pozdější císař, daroval ženskému klášteru Niedernburg svůj podíl na clu v Pasově společně s celým českým clem. Tato první zmínka o Zlaté stezce odstartovala nejslavnější období Šumavy, jež trvalo s kratšími přestávkami téměř sedm set let až do zákazu dovozu soli z Pasova Habsburky r. 1706.

Scénické představení konané tuto neděli v rámci oslav Milénia Zlaté stezky na hraničním Mechovém potoku mezi Českými Žleby a Bischofsreutem přenese na chvíli účastníky slavnosti do období, kdy stezka patřila k nejdůležitějším obchodním tepnám. Nakrátko ožije hlavní příběh o dopravě soli do Čech starý tisíc let, aby se ve variacích dnešní doby rozvinul do téměř stovky kulturních a dalších akcí konaných k oslavě Zlaté stezky po celý letošní, ale i příští rok. Slavnost zahájená v 9.00 hod. se po necelých dvou hodinách symbolicky přesune k oficiálnímu zahájení do bavorského Waldkirchenu, města historicky těsně spjatého se Zlatou stezkou. Zde zdar celému roku oslav popřejí ve svých vystoupeních čelní představitelé společného přeshraničního regionu.

Akce na Mechovém potoce/Harlandbachu je určena široké veřejnosti. Nejsnazší přístup k místu konání první části oslav na Mechovému potoku/Harlandbachu je pro motorizované účastníky přes Strážný ve směru Freyung s odbočením u Philippsreutu doleva na Bischofsreut. Příjezd bude viditelně proznačen s možností parkování ve vzdálenosti do 200 m od místa konání akce. Pro pěší turisty je rovněž možný přístup od českých Žlebů po zeleně značené turistické trase.

Slavnostní zahájení roku oslav Milénia Zlaté stezky tuto neděli 18. 4. 2010 je především pozvánkou k mnoha dalším akcím. O jejich možném výběru informují zvlášť vydané programové noviny i internetové stránky oslav www.zlatastezka.eu. „Těšíme se na setkání na skutečné Zlaté stezce, ale i na té virtuální, již pro vás nově připravujeme na začátek června u nás v Prachatickém muzeu", říká ředitel muzea Mgr. Pavel Fencl, český partner společného česko-bavorského projektu oslav Milénia.

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město