Datum stránky: 2.12.2009

Unikátní malované dřevěné záklopové stropy

V roce 1997 proběhl restaurátorský průzkum hradního a zámeckého komplexu Vimperk, jenž zpracovávali manželé Šindelářovi za pomoci prom. hist. Ludmily Drncové. Stálo v něm mimo jiné, že novodobější rákosové stropy ve třetím podlaží severovýchodního křídla Horního zámku ukrývají nad sebou stropy raně renesanční. Jelikož se v tom samém roce nalezly malované stropy na Dolním zámku Vimperk, které září pestrými barvami, došlo se k závěru, že stropy ze severovýchodního křídla Horního zámku budou vzhledem k nevýraznosti maleb z velké části poškozené či zcela zničené požárem z roku 1857.

zámecké stropy

V letošním roce probíhal na zámku Vimperk další restaurátorský průzkum, tentokrát podrobnější, který zpracovává opět pan akad. mal. Jaroslav Šindelář. V rámci průzkumu se provedly sondy do rákosových podhledů na zmiňovaném místě Horního zámku a před zraky odborníků se odkryly nádherné, vcelku zachovalé, malované stropy s raně renesančními motivy. A co víc, narozdíl od stropů nalezených na Dolním zámku malovaných podle šablon, je každé prkno pomalované jiným motivem, jde tedy o obrazovou galerii na záklopovém stropě. Na prknech jsou zřetelná například vyobrazení květin, krajiny, tehdy všedních činností jako rybaření a na jednom prkně je zřejmě zachycena i tehdejší podoba hradu, což je pro mnoho lidí naprosto úžasný objev, jelikož se zatím nenalezla žádná vyobrazená podoba hradu před přestavbou na zámek, která by navíc zachytila stojící útočištní věž, jejíž základy se našly v létě tohoto roku v rámci archeologického průzkumu.

zámecké stropy

Objev malovaných stropů a k nim navazujících původních omítek zcela změnil zamýšlené využití těchto prostor po celkové rekonstrukci a místo enviromentálních učeben pro děti bude tato část kompletně zrestaurována a prezentována veřejnosti.

text a foto: Ing. Kateřina Uhříčková

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město