Datum stránky: 23.7.2009

Vandrovní knížka Šumavy a pohádková mapa

VIMPERK - Křest nové vandrovní knížky Šumavy a mapy Pohádkové unie se odehrál v úterý 21. července ve vimperském turistickém informačním středisku. Knížka i mapa zpříjemní návštěvníkům Šumavy, jižních a západních Čech další poznávání regionů.

Nová vandrovní knížka Šumavy a západních Čech a aktualizovaná mapa Pohádkové unie dále rozvíjejí projekt Pohádkového království, odstartovaný před sedmi lety, původně jako Jižní Čechy pohádkové. Symbol projektu - kapr Jakub - se zrodil dokonce už o sedm let dříve, v roce 1995, v dílně jihočeského kreslíře Jaroslava Kerlese. Pohádkové království má svého krále, kterým je známý filmový režisér Zdeněk Troška. Projekt je zaměřený na rozvoj cestovního ruchu a orientuje se na děti, rodiny s dětmi a dospělé s fantazií včetně prarodičů. Do projektu je nyní v České republice a příhraničí zapojeno 169 pohádkových kanceláří, 63 ubytovacích kapacit a další turistické služby. Každoročně organizuje pohádkové království řadu akcí pro turistickou veřejnost a vydává vlastní tištěné noviny.

Vandrovní knížka

Představení novinek pohádkového království veřejnosti ve Vimperku se už stalo osvědčeným pravidlem. Ocenil to i vimperský starosta Pavel Dvořák, který vyzdvihl také strategickou polohu města jako brány pro poznávání Šumavy. Novou vandrovní knížku a mapu Pohádkové unie představil při křtu nositel projektu, pohádkový kancléř Marcel Goetz.

Mapa Pohádkového království spatřila světlo světa také díky grantové podpoře Jihočeského kraje. O mapovou část se postarali společně Jaroslav Kerles a Bára Stluková. Zobrazuje území Pohádkové unie, která se nyní rozkládá od Slavonic a rakouského Gmündu na jihovýchodě až po Domažlice a Karlovy Vary na západě. Pro všechna místa unie vytvořil Jaroslav Kerles vlastní figurku kapra Jakuba v typickém ztvárnění nebo jinou postavičku ze zvířecí, ptačí nebo třeba motýlí říše. Textovou část mapy představuje stručná, ale výstižná historie Pohádkového království. Tu dále doplňuje přehled možností vandrovnické kariéry, od pohádkového sběratele po titulovaného pohádkologa (PhDg.)

Nová vandrovní knížka provede svého majitele či majitelku Pošumavím, Šumavou a zavede ho až do západních Čech. Prakticky vzato - od Lipna a Černé v Pošumaví, přes Český Krumlov, Prachatice a Strakonice, Hoslovice, Kvildu a Horskou Kvildu, Prášily a Železnou Rudu a další místa až třeba do sídla Pohádkové Šumavy na hrad Troškov u Mlázov nedaleko Kolince nebo Pohádkový západ v Mariánských Lázních. Návštěvu pohádkových míst potvrzují vandrovníkům do knížky razítkem pohádkové kanceláře...

Novou podobu získala i titulní strana pohádkového pasu, který spolu s mapou a vandrovní knížkou tvoří základní vybavení pohádkového vandrovníka. Pas nově zdobí tři královské korunky a označení Pohádkové unie.

Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.prachatickonews.cz

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město