Datum stránky: 9.1.2009

Večerníčkový vlak přivezl přes tisíc postaviček

Již podeváté se v poslední den roku vydal z Vimperka na Kubovu Huť speciální silvestrovský vlak plný prapodivných cestujících. Po předchozích ročnících silvestrovských jízd, kdy dominovala strašidla či postavy ze sci-fi seriálů, se pořadatelé zaměřili více na malé děti a jako téma vyhlásili postavy z večerníčků. Přestože k jízdě do nejvýše položeného českého nádraží vypravili letos soupravu posílenou i o pátý vagon, zvláště při druhé jízdě praskal vlak ve švech.

vlak1

„Večerníčkový vlak přivezl na Kubovu Huť ve třech spojích asi 1.300 cestujících, další pak přijeli normálními spoji. Vzhledem k tomu, že na každém volném místě v obci parkovalo nějaké auto a mnoho lidí přišlo pěšky, odhaduji, že se ve středu na Kubovce objevilo hodně přes 2.000 lidí,“ odhadl návštěvnost akce předseda pořádajícího Stifterova pošumavského železničního spolku Roman Hajník.

vlak2Přestože to zřejmě nebylo záměrem pořadatelů, jízdám kralovaly postavy z ryze českých večerníčků. Vedle Macha a Šebestové, Boba a Bobka či motýla Emanuela doprovázeného Makovou panenkou jste mohli potkat i vodníka Česílka nebo loupežníka Rumcajse. „Když se ráno na nádraží začaly scházet masky, byl to samý motýl Emanuel. Záhy se to však druhově rozrostlo, i když mnohé postavy byly zastoupeny vícekrát, což ale nebylo na škodu,“ prozradil první dojem Roman Hajník - Rumcajs a předseda pořádajícího spolku v jedné osobě.

vlak3Další z pořadatelů, Roman Kozák, se kvůli postavě Trautenberga z Krkonošských pohádek dokonce neváhal oholit a vous shodil díky roli žáka Macha i principál vimperského ochotnického spolku Bouček – pan František Suchý. Nedílnou součástí silvestrovské jízdy je i výstup na nejvyšší vrchol vnitřní Šumavy, 1.362 m vysoký Boubín, posílený navíc o 21 m vysokou rozhlednu.

vlak4„Za těch devět let je počasí, a tedy i viditelnost, asi nejlepší. Je silná inverze, takže směrem do vnitrozemí je vidět bílé moře a z něho vystupující Mařský vrch a další vysoké kopce. Na druhé straně jsou zas krásně vidět Alpy. Dá se tedy říci, že boubínská rozhledna ukázala to nejlepší ze svého repertoáru,“ přiblížil pohled z vrcholu rozhledny, který si jen v poslední den roku vychutnalo asi 2.000 lidí, Zbyněk Klose. Ten si zároveň celou akci pochvaloval i z pohledu starosty Kubovy Huti. „Návštěvníci jsou velice disciplinovaní a rozumní, takže pro obec to není žádná zátěž. Navíc je to stěžejní akce pro naše podnikatele a v neposlední řadě ohromná reklama pro samotnou obec,“ zhodnotil silvestrovskou jízdu starosta Klose.

vlak5Vymýšlet nová témata pro silvestrovské jízdy je stále těžší, navíc, když pořadatele čeká jubilejní desátý ročník. „Nápady jsou, ale opravdu nic neřeknu, protože se to bude vyvíjet a měnit. Sedneme si nad tím tak za měsíc. Musí to být téma hodno jubilea, ale i takové, aby bylo dobře uchopitelné a pro děti poznatelné,“ podotkl k dalšímu ročníku předseda spolku Roman Hajník.

Text a foto: JAROSLAV PULKRÁBEK

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město