Datum stránky: 7.10.2009

Vimperská vlčata skládala slib v lese

Skauti si vždy potrpěli na symboliku a když ve Vimperku hledali termín, kdy by svůj slib měli složit členové nejmladší věkové kategorie, která se jmenuje vlčata, měli vcelku jasno. A to nejenom do výběru času, ale i místa. Uplynulá neděle byla totiž zasvěcena sv. Františkovi, tedy patronu vlčat a vzhledem k tomu, že nedaleko Vimperka se nachází místo, kde byl zastřelen poslední šumavský vlk, zamířili skauti v neděli 4. října zrovna sem.

Vimperští skauti

„Slib skládali tři kluci a zjednodušeně řečeno v něm vyjádřili snahu držet dobrou partu, hledat i jiné hodnoty než jsou ty materiální a pokusit se každý den někomu udělat alespoň malou radost," shrnul podstatu obřadu, kterému předcházelo delší členství v oddíle skaut Jan Heider zvaný Myšák, který u pomníčku posledního vlka slib mladších kamarádů přijímal.

Vimperští skauti

Za dva tři roky pak kluky čeká slib skautský, který by měli skládat již do rukou vedoucího při slavnostním ohni na táboře.

Vimperští skauti

Přestože cíl nedělní výpravy byl jednoznačný, nebyl zcela jediný. Během příjemného podzimního dne se vimperští skauti zašli podívat na prameny Volyňky a pátrali po zaniklé skářské huti.

Vimperští skauti

„ Na Šeravě jsme již před lety byli. Sklárna zanikla skoro před sto padesáti lety a dodnes jsou tu zbytky pece a množstí barevných střepů či jiných předmětů na výrobu skla," dodal k výpravě Myšák.

Vimperští skauti

Jak v zápětí prozradil, přestože na místě bývalé sklárny již jednou byl, bez zajímavosti to nebylo ani tentokrát. Jen pár metrů od pece totiž objevili malý otvor do země, za kterým se skrýval nádherně zachovalý a poměrně velký, klenutý sklep.

Vimperští skauti

Vimperští skauti

Text a foto: Jaroslav Pulkrábek

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město