Datum stránky: 9.2.2010

Vimperský zámek se stal národní kulturní památkou

VIMPERK - 8. února 2010 - 14:00 - Vláda České republiky dnes 8. února odsouhlasila s účinností od 1. července seznam osmatřiceti nových národních kulturních památek. Je mezi nimi i zámek ve Vimperku, který se tak stal teprve třetí národní kulturní památkou na Prachaticku.

Statut národní kulturní památky poskytuje větší stupeň památkové ochrany, větší prestiž a také větší možnosti při získávání státních dotací a grantů. Zámek byl dosud jen kulturní památkou. Na Prachaticku jsou národní kulturní památkou ještě rodný dům Jana Husa v Husinci a zámek Kratochvíle.

Zámek Vimperk

Zámek patří státu a stará se o něj správa národního parku Šumava, která tu má i muzejní expozice. Vyhlášení zámku národní kulturní památkou podpořili nedávno i vimperští zastupitelé. Správa parku už řadu let připravuje projekt jeho oživení - vzniknout by tu mělo Mezinárodní enviromentální vzdělávací centrum. Odhady nákladů z roku 2008 počítají s částkou 700 až 800 milionů korun.

Nejstarší částí zámku je Vlčkova věž. Založen byl ve 13. století zvíkovským purkrabím Purkartem z Janovic. Více o jeho historii najdete na stránkách vimperské radnice. Nedávno zámek prošel rozsáhlým zkoumáním archeologů a památkářů.

Zámek Vimperk

V současnosti funguje zámek především jako muzeum - jsou tu expozice národního parku, knihtisku, sklářství a také dějin města. Konají se tu také kulturní akce pořádané městským kulturním střediskem a výstavy.

www.prachatickonews.cz

Foto - Jan Plánek

Aktuality

8.4.2020

12. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let – na téma „ŽIVOT V DIVOČINĚ“.

Hotové práce zašlete nejpozději do 19. června 2020 na adresu Městský úřad Vimperk, odbor školství, kultury a cestovního ruchu, k rukám Martiny Votočkové, Steinbrenerova 6, Vimperk 385 01.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město