Datum stránky: 5.1.2009

Vodník patřil statečným otužilcům

Ne sedm, ale hned čtrnáct statečných, z toho dvě dámy, se na svátek svatého Štěpána ponořilo do vody vimperské nádrže Vodník a zřejmě tak založili novou otužileckou tradici ve městě.

vodník1„Napadlo nás to v sauně a ani jsme nečekali, že se toho tolik lidí chytí. Překvapil nás i zájem diváků, kterých přišlo asi dvě stovky,“ komentoval účast jeden z organizátorů vánoční koupele - Jan Viener.

Akce byla unikátní i tím, že nikdo ze zúčastněných plavců se otužování systematicky nevěnuje, a tak příprava na ledovou koupel byla spíše nulová, ne-li žádná. „Dal jsem si k obědu navíc dva knedlíky, abych podpořil tukovou vrstvu,“ prozradil svůj otužilecký recept Jan Viener.

Přesto si však vesměs všichni počínali jako zkušení borci, a kdo čekal rychlé ponoření a úprk do tepla, byl zřejmě zklamán.

vodník2Roman Kübelbeck, který si nedávno vyzkoušel koupel v ledovcové říčce v Indii, si jeden a půl stupně teplou vodu vyloženě užíval a také ostatní z vody nijak nespěchali. Po koupeli, při teplotě – 5°C, v županu pozorovali své koupající se kolegy. „Teď už je teplo, nejhorší bylo psychicky zvládnout první kontakt a pak už to bylo kupodivu i příjemné,“ svěřil se s pocity těsně po koupeli další z odvážných otužilců.

Vodník3„Nevěřím svým očím. Přijeli jsme na Vodník na běžky a koukám, že po ledě jdou dvě dámy v pantoflích a v županu a lehce konverzují, zatímco jiní se naopak rachtají v díře v ledu,“ nevěřícně zíral na zamrzlou plochu nádrže Vodník, která je hned v sousedství běžkařské stopy, David Konečný. Vánoční koupání tedy nadchlo jak samotné otužilce, tak i dav přihlížejících, kteří každé ponoření do studené vody Vodníka odměnili bohatým potleskem.

vodník4Dá se tedy téměř s jistotou očekávat, že v příštím roce se bude ze stejného důvodu pro zájemce opět sekat díra do ledu. „Nic to není, jde jen o překonání strachu a lenosti. Navíc je možné začít hned s přípravou, kterou jsme neměli, tedy s každodenní studenou sprchou,“ lákají případné zájemce vimperští otužilci.

Text a foto: JAROSLAV PULKRÁBEK

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město