Datum stránky: 16.6.2009

Výtvarná a literární soutěž vychovává k evropanství

VIMPERK - Slavnostní vernisáží výstavy výtvarných prací v Amber hotelu Anna a vyhlášením výsledků výtvarné a literární části ve vimperském Městském kulturním středisku vyvrcholil ve čtvrtek 11. června 18. ročník soutěže Evropa ve škole. Organizátorem republikového kola bylo Gymnázium a Střední odborná škola ekonomická ve Vimperku. Výstava prací mladých výtvarníků bude v hotelu přístupná veřejnosti do 26. června.

Úkolem soutěže je především výchova k evropanství. "Mezinárodní soutěžní výtvarný a literární projekt Evropa ve škole představuje úspěšnou formu vzdělávání a výchovy k evropskému myšlení. Je určen dětem od pěti let až po mladé dospělé do 21 let ze všech typů škol, včetně mateřských a uměleckých," uvedla krajská radní Jihočeského kraje pro školství, mládež a tělovýchovu Jana Krejsová.

výstava anna 1

Soutěž v České republice každoročně vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Český národní komitét projektu Evropa ve škole. Letošní ročník nesl motto Evropský rok tvořivosti a inovace vzdělání a kultury. Český národní komitét soutěže vyhlásil v rámci hlavního tématu ještě několik dílčích: Škola snů - dílna lidskosti, Tvořit neznamená bořit, ale smysluplně stavět, Vzdělání kráčí ruku v ruce s kulturou, Orbis pictus - Svět v obrazech a obraz světa, Žít kulturně znamená žít v souladu s lidmi, Evropa je kontinent, který paprsky kultury a vzdělání osvítil svět.

výstava anna 2

Jak se s těmito tématy soutěžící vypořádali, to ukazuje zejména výstava v hotelu Anna. Účastníky její vernisáže přivítal starosta Vimperka Pavel Dvořák spolu s ředitelkou vimperského Gymnázia a Střední odborné školy ekonomické Evou Piherovou. "Výstava je pro všechny vnímavé lidi nevšední příležitostí k zastavení a setkání s krásou ve výtvarné i literární formě," řekl vimperský starosta Pavel Dvořák. Významný příspěvek soutěže k výchově dětí, mládeže a mladých dospělých k evropanství zdůraznil ve svém vystoupení garant české části soutěže europoslanec Jaroslav Zvěřina.

www.prachatickonews.cz

Text a foto: Zdeněk Přibyl

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město